AUTODÍLY PRO VÁŠ VŮZ

www.pdpa.cz

U Trojice 568,
530 06 Pardubice

Otevírací doba:
PO-PÁ 9,00 - 16,00
Tel. objednávky do 17,00 hod.

SO 9,00 - 10,30 pouze výdej zboží

¨
Tel:
466 300 379
733 108 874
prodapa@email.cz

Keramická pasta místo měděné.

16.01.2018 13:04

TEXTAR CERATEC v katalogu NEXTIS , obj.č. 81000400, https://prodapa.nextis.cz/

Díky svým vlastnostem poskytuje měděná pasta řadu možností v praktickém využití u kovových spojů. Nicméně kvůli výskytu možných chemických reakcí by se neměla používat k ochraně částí brzdového systému. Tady se lépe hodí pasta keramická.

Při výměně pneumatik nebo při opravě brzd či zavěšení je dobré důkladně vyčistit všechny plochy, kterými se ráfek dotýká náboje. Někteří mechanici poté použijí v těchto místech měděnou pastu, která má zabránit korozi a také tomu, že se ráfek připeče k náboji kola. Nicméně podle expertů firmy Textar by to neměli dělat.

"Vlastnosti měděné pasty jsou ideální pro použití na styk dvou kovů, které jsou vystaveny vysokým teplotám. Nicméně v případě kombinace ráfku a náboje kola se její použití nedoporučuje." - říká Andrzej Sławiński, technický poradce značky TEXTAR"Během jízdy se nevyhneme kontaktu podvozku s vodou a během zimy s nečistotami obsahující posypovou sůl. Sůl způsobuje elektrochemickou korozi. V tomto procesu se z oceli stává anoda a měď obsažená v pastě katoda. Pak dochází k rychlé oxidaci, což vede ke vzniku bílého povlaku na vnitřní straně ráfků."

Současně je pasta vystavena vysokému mechanickému a tepelnému zatížení. Tím dochází k jejímu rozstřikování okolo, což vytváří riziko usazování měděných částeček na třecích plochách brzdových destiček nebo kotoučů, nebo jejich pronikání do ABS senzorů. To může mítnegativní vliv na účinnost brzdového systému a tím i na bezpečnost.

K vyřešení tohoto problému odborníci společnosti Textar doporučují používat pastu Cera Tec. Má dostatečně vysokou tepelnou odolnost (1.000°C) a současně není elektricky vodivá. Při styku s vodou proto nehrozí riziko vzniku elektrochemických procesů. Mazivo Cera Tec může být také použito při údržbě kompresorů, ložisek či svorek autobaterie. Zároveň usnadňuje montážní práce a redukuje nepříjemné pískání brzd.

 

ZDROJ: TMD FrictionTEXTAR / motofokus.cz, k objednání v katalogu NEXTIS www.pdpa.cz - obj.č. 81000400.